Urheiluakatemian urheilijat

Hopeataso

Hopeatasolle kuuluvat automaattisesti kaikki alueen urheilupainotteisiin oppilaitoksiin kuuluvat opiskelijat, eli Lahden lyseon urheilulinjan opiskelijat, koulutuskeskus Salpauksen urheilijaopiskelijat, Pajulahden lpt-tutkinnon urheilijakiintiön opiskelijat, Haaga-Helia AMK Vierumäen yksikön huippu-urheilijakiintiön opiskelijat ja Vierumäen lpt-tutkinnon urheilijakiintiön opiskelijat (+ monimuoto-opiskelijat). Hopeatasolaisia on noin 250.

Kultataso

Kultatasolle pitää hakea erikseen, kultatason urheilijat on lueteltu alla olevassa taulukossa.

Kultatason urheilijat:

Sore Neena alppihiihto
Antikainen Noora ammunta
Kopra Vili ammunta
Salmi Marika ammunta
Törnroos Vesa ammunta
Grönman Tuomas ampumahiihto
Jokinen Anniina ampumahiihto
Rantala Anniina ampumahiihto
Juntunen Tero brasilialainen jujutsu
Pulkkanen Mikko brasilialainen jujutsu
Mykkänen Anni freestylemelonta
Lehtovuori Mikko golf
Torvinen Emilia golf
Verto Kalle golf
Immonen Rebecca hiihto
Kivikko Noora hiihto
Liukkonen Tuuli hiihto
Saarinen Jasper hiihto
Tanska Jani jalkapallo
Kuoppa Taru jousiammunta
Aziz Zico judo
Heiskanen Timo judo
Kokkoniemi Samuel judo
Nykänen Noora judo
Pyykkö Miska judo
Rönkkö Stefan judo
Rönkkö Thomas judo
Vahe Lotta judo
Laine Rasmus jääkiekko
Menna Mikael jääkiekko
Riihinen Petteri jääkiekko
Kirppu Jaana karate
Kolari Joni karate
Kulovuori Björn karate
Mänty Bess karate
Jeskanen Tristan kelkkailu
Ahola Aleksanteri koripallo
Byman Roi koripallo
Heinonen Vesa koripallo
Levola Saku koripallo
Soininen Toni koripallo
Visakko Mikko koripallo
Penttilä Simo lukkopaini / BJJ
Simola Tuomas lukkopaini
Mäkelä Simo maahockey
Asikainen Lauri mäkihyppy
Forsström Susanna mäkihyppy
Tähkävuori Frans mäkihyppy
Kytösaho Niko mäkihyppy
Pohjola Arttu mäkihyppy
Embulaev Anton nyrkkeily
Hakkarainen Jonna nyrkkeily
Virtanen Aleksi nyrkkeily
Viantie Anni nyrkkeily
Heikkilä Vili paini
Heinonen Jere paini
Härkö Sami painonnosto
Nykänen Jesse painonnosto
Tuisku Mirka painonnosto
Nykänen Tomi pyöräsuunnistus
Jääskeläinen Yrjö pyörätuolicurling
Hakomäki Jemina ringette
Koski Julia ringette
Ailio Tuure salibandy
Auroila JP salibandy
Mittentag Sofia salibandy
Palvaila Lauri salibandy
Salmio Nelli salibandy
Anttolainen Aleksi suunnistus
Mäkinen Tapani suunnistus
Venäläinen Timo thainyrkkeily
Hanhela Samu triathlon
Rikkinen Elna triathlon
Bärlund Raakel uinti
Vekkeli Vaula uinti
Lillman Essi-Maria uinti
Liikonen Saana uinti
Lukkarinen Aleksi vapaaottelu
Pietilä Patrik vapaaottelu
Kivioja Jenni vapaaottelu
Merinen Lotta vikellys
Ahonen Nea voimistelu
Koivisto Saana voimistelu
Stucki Ella voimistelu
Mutru Leevi yhdistetty
Aartolahti Sami yleisurheilu
Echahid Karim yleisurheilu
Ekström Pinja yleisurheilu
Erkinheimo Sanna yleisurheilu
Hämäläinen Reetta yleisurheilu
Ihander Petri yleisurheilu
Kanerva Janne yleisurheilu
Kekki Ossi yleisurheilu
Kuljukka Aino yleisurheilu
Koskinen Tuukka yleisurheilu
Kotinurmi Pinja yleisurheilu
Kytölä Maria yleisurheilu
Laukkanen Salla yleisurheilu
Murto Wilma yleisurheilu
Ollikka Jemina yleisurheilu
Pulkkanen Venla yleisurheilu
Rautiainen Laura yleisurheilu
Ruoho Pinja yleisurheilu
Snåre Eelis yleisurheilu
Tommola Joska yleisurheilu
Tuononen Aleksi yleisurheilu
Tuuri Heta yleisurheilu
Vanhala Juho yleisurheilu
Wecksten Tomas yleisurheilu
Järvinen Joni yleisurheilu
Karjalainen Aaro yleisurheilu
Kangas Jenni yleisurheilu
Kankkunen Laura yleisurheilu
Kemppainen Kia yleisurheilu
Mikkanen Joonas yleisurheilu
Roos Senja yleisurheilu
Rönkä Silja yleisurheilu
Saalo Siiri yleisurheilu / hiihtosuunnistus

Platinataso

Menestyneimmät kultatason urheilijat nostetaan erilliselle platinatasolle johtoryhmän harkinnan mukaisesti. Platinatason urheilijoilta edellytetään kansainvälistä menestystä ja/tai Olympiakomitean tukiurheilijuutta, joukkuelajien kohdalta aikuismaajoukkueessa pelaamista. Platinatason urheilijat saavat kultatason etuuksiin verrattuna lisäetuuksia. Kulta- ja platinatason urheilijoille tarkoitetut etuudet on lueteltu tukipalvelut-osiossa.

Platinatason urheilijat:

Grönman Tuomas ampumahiihto
Antikainen Noora haulikkoammunta
Kopra Vili haulikkoammunta
Salmi Marika haulikkoammunta
Törnroos Vesa haulikkoammunta
Asikainen Lauri mäkihyppy
Kytösaho Niko mäkihyppy
Kuoppa Taru jousiammunta
Kolari Joni karate
Mänty Bess karate
Nykänen Jesse painonnosto
Jääskeläinen Yrjö pyörätuolicurling
Mutru Leevi yhdistetty
Kangas Jenni yleisurheilu
Murto Wilma yleisurheilu